HAVUZ ARMATÜRLERİ


Havuzlar,  süs ve yüzme havuzları popüler hale gelip müstakil ev ve sitelerde de sıklıkla kullanılmaya başlanınca, havuzlar için kullanılan aksesuarlar ve çeşitli sistemler de ihtiyaç haline dönüşmüştür. Gereksinim halini alan havuz sistemlerinden en önemlisi de havuzun aydınlatma sistemidir.

Aydınlatılma sistemi olmayan  bir havuzda istenmeyen yansımalar olabilir ve özellikle havuzu gece görmek pek mümkün olmaz. Bu havuz ister bir süs havuzu olsun, ister yüzme havuzu olsun, geceleri neredeyse kullanılamaz hale gelmesi, havuzdan alınan verimi düşürebilir.

Yüzme havuzlarını karanlık vakitlerde kullanmak için aydınlatma sistemine ihtiyaç vardır, diğer durumda yüzme havuzu, güvenlik gereksinimlerini sağlamamış olacaktır. Havuzlar, dışarıdan yansıtılacak aydınlatma projektörleriyle istenen ölçüde aydınlatılamayacağı için, havuz içerisine projektörler yerleştirilmelidir. Havuzdaki  suyun ve fayansların ışığı taşıma ve yansıtma özelliğinden dolayı yeterli sayıdaki projektör havuzun aydınlığını yeteri miktarda sağlayacaktır.

Havuz için kullandığınız aydınlatma ürünlerinin düzenli olarak kontrolünün yapılması önemlidir. Arızalı  havuz aydınlatma elemanları hızlı bir şekilde değiştirilmelidir. Havuza ait bir aydınlatma ışığının  montajlanması  ve değiştirilmesi oldukça kolaydır, bu işlemi kendiniz bile yapabilirsiniz, isterseniz bir uzman yardımı alabilirsiniz.. Özellikle havuz aydınlatmasında,  ampulün elektiriği alacağı kabloları saran hortumlarla beton arasında herhangi bir su kaçağı olmadığından emin olunmalıdır.